Arcydzięgiel litwor


Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L.) - roślina znana pod wieloma nazwami: dzięgiel lekarski, angelika, archangielski korzeń, anielski korzeń, anielskie ziele, dzięgiel wielki. Rośnie w wilgotnych i górzystych terenach Europy i Azji. W Polsce występuje w dwóch gatunkach: dzięgiel litwor typowy oraz dzięgiel litwor nadbrzeżny.



W Polsce dzięgiel litwor występuje w górach, w Sudetach i Karpatach oraz nad morzem i w dolinach rzek. Dzięgiel litwor typowy - o kwiatach zielonkawożółtych, równowąskich pokrywkach, występuje w górach, rośnie dziko, jest również uprawiany. Drugi występujący w Polsce gatunek dzięgiel nadbrzeżny o kwiatach zielonkawobiałych, szczeciniaste pokrywki, rośnie na terenach wilgotnych blisko rzek, a im bliżej morza tym jego występowanie jest większe. Roślina objęta ścisłą ochroną

barbaloina, aloeemodyna



 
Zastosowanie: 
  • zaburzenia przewodu pokarmowego,
  • zapalenia woreczka żółciowego,
  • schorzenia wątroby,
  • wykorzystywany jako składnik środków uspokajających: podawany w leczeniu bezsenności, nerwic wegetatywnych, w stanach nadmiernego pobudzenia,
  • zewnętrznie stosowany w bólach stawów, nerwobólach, przy dolegliwości korzonków, w bólach reumatycznych,
  • pomaga w chorobach skóry, w świerzbie, stany zapalne skóry, swędzenie


Ciekawostka:

Dzięgiel jest rośliną jadalną, wykorzystuje się go w cukiernictwie. Inną ciekawostką jest iż nazwa łacińska pochodzi od słowa archangelos, oznaczająca archanioła. Wg przekazów archanioł Rafał objawił cudowne działanie tej rośliny.



Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html