Pokrzywa zwyczajna

 pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) - roślina z rodziny pokrzywowatych. Rośnie w lasach, w zaciemnionych obszarach przyleśnych, na mokradłach. Dziko rośnie w Europie, Azji, w północnej części Afryki oraz w Ameryce Północnej. Jej występowanie na każdym pozostałym obszarze jest spowodowana działalnością człowieka.



Pokrzywa - ten uprzykrzony chwast jest jednym z najwspanialszych leków i ogromnie pożywnym produktem jadalnym nie tylko dla kaczek i gęsi, ale również i dla człowieka. U nas w Polsce niestety nie ma tradycji sporządzania potraw ze świeżej pokrzywy.
Dzikie szczepy afrykańskie, nie znające uniwersyteckiej wiedzy medycznej ani leków chemicznych, od tysięcy lat po dziś dzień leczą pokrzywą różne schorzenia, zwłaszcza kości i stawów. Wiemy o tym z literatury podróżniczej, ze wspomnień i sprawozdań ekspedycji naukowych, a także z reportaży dziennikarzy, którzy zwiedzili tamte mało znane zakątki ziemi i nawet przez dłuższy czas współżyli z tamtejszymi plemionami.
Przytoczmy co o pokrzywie napisał Sebastian Kneipp w swym głównym dziele "Moje leczenie wodą", którego drugą część stanowi leczenie ziołami:

"Spomiędzy roślin najbardziej pogardzaną jest pokrzywa. Na samo już wspomnienie niektóre zdenerwowane istotki doznają uczucia kłucia i pieczenia. Nie wiem jednak czy boimy się i pogardzamy ją słusznie. Niedawno słyszałem, że jakiś nauczyciel, zdaje się w Czechach, napisał książkę o pokrzywie jej wartości. To mi się bardzo podoba. Dla znawcy pokrzywa ma w istocie wielką wartość. Świeża pokrzywa ususzona i zaparzona na herbatę rozpuszcza flegmę w piersiach i płucach, oczyszcza żołądek z zalegających substancji i wyprowadza je przeważnie z moczem. Silniej działa korzeń pokrzywy, już to świeżo użyty w lecie, już to suszony w zimie. Poczynająca się wodna opuchlina może być odwarem z pokrzywy uleczona..."

 Zastosowanie: 
  • pobudza pracę żołądka, trzustki, wątroby i jelit, działa wydzielniczo na organizm
  • ma właściwości odżywcze, (jako pokarm),
  • zwiększa zawartość czerwonych krwinek krwi oraz hemoglobiny we krwi,
  • obniża stężenie cukru w moczu,
  • stosowana w zaburzeniach pracy układu moczowego, trawiennego, limfatycznego
  • ze względu na zawartość soli mineralnych pokrzywe stosuje się również przy zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, grzybicznych jako środek wzmacniający.

Ciekawostka:
Pokrzywa służy również w celach gospodarczych. Gęsi i kaczki buszują w piekącej gęstwinie. Siekaną pokrzywę dołącza się do karmy kurom, ażeby dobrze niosły, a jaja posiadają piękne ciemne żółtko, gdyż żółtko zawiera karoteny.