Dąb szypułkowy


Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) - drzewo liściaste z rodziny bukowatych. Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) i w zachodniej Azji. Ceniony na trwałe, twarde drewno, w Polsce bardziej popularny od dębu bezszypułkowego.


Dąb osiąga duże rozmiary. Dorasta na wysokość od 20 m. do nawet 50 metrów. Na swą dorodność, okazałość zajął miejsce w wierzeniach ludowych i kultach religijnych. Tworzy lasy mieszane z dębem bezszypułkowym. Te dwa gatunki różnią się unerwieniem liści, długością szypułki, a cechy pozostałe cechy fizyczne są bardzo podobne. Przyrost dębu jest największy w wieku 35 - 40 lat, później maleje aż do całkowitego ustania. Po 100 latach dąb nie przyrasta, jednak zdarza się że na grubość przyrasta nawet i do 200 lat. W lecznictwie wykorzystywana jest przeważnie kora dębu ze względu na obecność garbników i innych substancji.

Zastosowanie: 
  • jako środek ściągający, do płukania i okładów stanów zapalnych skóry, dziąseł, oparzeniach i odmrożeniach.
  • kąpiele z dodatkiem kory dębu stosowane są w nadmiernej potliwości
  • ma działanie bakteriobójcze i przeciwbiegunkowe
Ciekawostka:
  
Najbardziej znanym dębem w Polsce jest Dąb Bartek. Szacuje się, że drzewo ma ok. 655 lat. Najstarszym dębem jednak jest Dąb Bolesław, wiek drzewa sięga 800 lat.

Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html