Aloes

 aloes
Aloes (Aloë) - roślina jednoliścienna z sukulentów liściowych. Liczy sporo gatunków bo ok. 400 a jej występowanie ogranicza się do Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru i Afryki. Dziko rosnąca dochodzi do kilku metrów wysokości, uprawne odmiany są znacznie niższe.




Aloes swoją tajemnicę skrywa w grubych liściach. Liczne substancje znajdujące się w liściach takie jak: aloina, barbaloina, aloeemodyna wykazują właściwości lecznicze i stosowane są w produktach leczniczych. Aloes magazynuje wodę w swoich tkankach, dlatego też dobrze znosi suche i ciepłe warunki. Lubi ziemię piaszczysto-gliniastą, słońce, najlepiej rośnie wystawiony na parapecie w mieszkaniu, niezbyt często podlewany. Do celów leczniczych używa się roślinę kilkuletnią, tydzień przed nie podlewając jej.
barbaloina, aloeemodyna

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/Aloes-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_34539.html


 
Zastosowanie: 
  • bezpośrednio na skórę przyspiesza proces gojenia ran,
  • stosowany w łagodzeniu podrażnień skórnych oraz alergiach skórnych,
  • ma właściwości przeczyszczające, żółciopędne - należy ostrożnie spożywać wyciąg z aloeasu, by nie odwodnić organizmu oraz by nie wypłukać substancji mineralnych (głównie potas),
  • poprawia odporność,
  • obniża poziom cukru.


Ciekawostka:

W starożytności żywicę aloesową tarto na proszek i używano jako środek zapachowy - pachnidło, stosowano je m.in. do całunów pogrzebowych.






Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html