Jemioła pospolita


Jemioła pospolita (Viscum album L.) - zwana też jemiołą białą, strzęślą. Roślina z rodziny sandałowcowatych. Występuje pospolicie w Europie i zachodniej Azji, w Polsce bardzo często spotykana. Jemioła jest rośliną półpasożytniczą.


Rośnie w koronach drzew. Jemioła jest półpasożytem, od drzew żywiciela pobiera wodę i sole mineralne w zamian syntezuje substancje odżywcze. Nie jest pasożytem zbyt wiele szkodzącym drzewom, w ogromie możliwości drzewa żywiciela pobiera nieznaczne ilości soli mineralnych i wody. Czasami jednak zdarza się iż drzewa "porażone" jemiołą, obumierają. Dzieje się to w przypadku osłabienia drzew np tzw. miejską suszą. Kwitnie od lutego do kwietnia, owoce wydaje z końcem jesieni - początkiem zimy, są to białe małe kulki. Ptaki żywiąc się owocami roznoszą jemiołe na dalsze odległości (jemiołuszki, paszkoty) przyczyniając się do rozprzestrzeniania się tej rośliny.


Zastosowanie: 
  • obniża ciśnienie krwi - pomocniczo w leczeniu nadciśnienia tętniczego,
  • używana jest przy kołataniach serca, występujących przy nerwicowych dolegliwościach czy w dolegliwościach związanych z przekwitaniem,
  • wykazuje działanie moczopędne,
  • stosowana przy tamowaniu krwawień z nosa, płuc i krwawień miesiączkowych,
  • pomocniczo stosowana w miażdżycy

Ciekawostka:
  
Jemioła znalazła swoje miejsce w tradycji i wierzeniach ludowych. W Święta Bożego Narodzenia wieszana jest w domach pod sufitem lub na drzwiami - ma przynieść mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku, pomyślność, chronić ich przed złymi duchami, urokami i demonami. W niektórych kulturach jemioła uznawana jest za dar niebios, dzięki któremu mężczyzna może pozyskać płodność (Anglia). Wierzono, że jak mężczyzna zerwie ostatni owoc z krzaku jemioły otrzyma dar płodności. Według druidów jemioła ścięta złotym sierpem z dębu szóstego dnia po nowiu uznawana była za dar niebios. Stanowiła talizman przeciw czarom, przynosiła szczęście w bitwie i chroniła niemowlęta przed klonowaniem. Jemiole rosnącej na drzewie dębu przypisywano właściwości magiczne.

Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html