Złocień maruna (Chrysanthemum
parthenium) - roślina należąca do rodziny astrowatych. Ludowe nazwy polskie to marun, wrotycz maruna. Złocień pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, obecnie jest rozpowszechniony w całej Europie.
Łopian większy (Arctium lappa) - roślina należąca do rodziny astrowatych. Ludowe nazwy Łopianu większego to m.in: łopuch, głowacz, kostropień, topień, dziady. Występuje w Europie, Azji Mniejszej, Chinach i na Syberii. Jako gatunek zawleczony można go spotkać w Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym.
Konwalia majowa (Convallaria majalis) - bylina z gatunku kłączowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej w Europie, Azji i Afryki Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju i jest gatunkiem rodzimym. Konwalia majowa jest uprawiana ze względu na swoje właściwości dekoracyjne i lecznicze.
Goryczka żółta (Gentiana lutea) - roślina należąca do rodziny goryczkowatych.Występuje w górach południowej i środkowej Europy oraz na Kaukazie. W Polsce naturalnie nie występuje, roślina introdukowana na Babiej Górze. Trudna w uprawie, w Polsce jest głównie importowana jako surowiec do przemysłu farmaceutycznego.
Centuria pospolita (Centaurium erythraea) - roślina należąca do rodziny goryczkowatych. Zwana również centurią zwyczajną a w Polsce tysiącznikiem. Można ją spotkać na terenie Europy, Azji i Afryki, w Polsce jest gatunkiem rzadko występującym pod ochroną.
Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) - roślina należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z Europy Wschodniej, Kaukazu i Turcji. Obecnie można Bylice znaleźć w innych rejonach, nawet gdzie zdarzają się ujemne temperatury sezonowe. W Polsce występuje dosyć rzadko.
Len zwyczajny (Linum usitatissimum) - roślina należąca do rodziny lenowatych. W skład rodziny wchodzi około 180 gatunków w tym najbardziej znany len zwyczajny. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, z ziem Żyznego Półksiężyca. Obecnie dziko nie rośnie, jest uprawiany na całym świecie w tym w Polsce.
Oman wielki (Inula helenium) - roślina należąca do rodziny astrowatych. Występuje w Europie i w Azji. W Polsce jako kenofit - gatunek, który zadomowił się w ostatnich czasach.
Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum.) - rodzaj drzew z rodziny mydleńcowatych. Kasztanowiec obejmuje ok. 25 gatunków, pochodzących z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. W Polsce najbardziej rozpowszechniony kasztanowiec zwyczajny.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium.) - gatunek z rodziny astrowatych. Posiada wiele nazw ludowych np. tysiąclist (na Podlasiu), złocień krwawnik (w lubelskim) czy żeniszek krwawnik (w świętokrzyskim). Występuje pospolicie na terenie EuroAzji i Ameryki Północnej. W Polsce rośnie pospolicie.
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis.) - na kozłek lekarski składa się wiele podgatunków (zależnie od autora nawet do kilkudziesięciu) odmian tej rośliny o podobnym działaniu. Zwyczajowo nazywany: waleriana, biedrzan, baldrian, kocia trawa, odolan, stoniebo. Występuje wszędzie z wyjątkiem pustyń i stref arktycznych. W Polsce rośnie pospolicie.
Kminek zwyczajny (Carum carvi L.) - roślina dwuletnia z rodziny selerowatych. Występuje w Europie, w Azji oraz w Afryce (Tunezja). W Polsce gatunek pospolity, często uprawiany. Dziko rośnie na łąkach, polanach i przydrożach raczej mniej wilgotnych.