Bez czarny


Bez czarny (Sambucus nigra) - roślina należąca do gatunku piżmaczkowatych. Znany również pod nazwami takimi jak: bez lekarski, bzowina, buzina, hyczka, hyćka, bez pospolity. Występuje pospolicie na terenie Europy, rośnie również w północnej Afryce (Maroko), w Turcji czy na Bliskim Wchodzie (Iran, Irak). Gatunek zawleczony na inne kontynenty - Australię i Nową Zelandię, Azję (Chiny).


Roślina dosięga 10 metrów wysokości. Kwiaty ma promieniste, białe a owoce są czarno-fioletowe, mięsiste zebrane w gęste szypułki - owocostany. W Polsce gatunek rośnie pospolicie, jest łatwy w uprawie, rośnie na pół mokrej ziemi, w słońcu lub półcieniu. Uprawiany raczej jako roślinę pełniącą rolę dekoracyjną i ozdobną, rzadziej ze względu na swoje walory lecznicze. Bez czarny zawiera sambunigrynę i sambucynę, która przy większych ilościach działa trująco na organizm ludzki. W wyniku gotowania czy parzenia bez traci owe substancje, zatrucie odbywa się zwykle poprzez zjedzenia niedojrzałych owoców. Powoduje duszności, bóle głowy,  wymioty,  biegunkę - w razie wystąpienia tych objawów należy szybko udać się do lekarza.


barbaloina, aloeemodyna



 
Zastosowanie: 
  • kwiaty bzu działają moczopędnie, napotnie, wykrztuśnie oraz przeciwgorączkowo,
  • stosowany w przeziębieniach, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych,
  • w celu poprawy słabych naczynek włosowatych,
  • wywary z owoców stosuje się do leczenia dolegliwości związanych z nerwobólami, zmianami reumatycznymi i neurologicznymi, przy nudnościach i migrenach,
  • wykazuje słabe działanie przeciwbólowe, wraz rumiankiem pomaga przy uśmierzaniu bóli menstruacyjnych,
  • zewnętrznie do płukania jamy ustnej, w zapaleniu spojówek, do kąpieli przy cerze tłustej.


Ciekawostka:

Przepis na placki z kwiatami bzu:
Robimy ciasto tak jak na naleśniki. Kwiaty bzu zanurzamy w placuszki piekące się na patelni. Obcinamy łodygi podczas smażenia, i smażymy placuszki z obu stron.



Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html