Chmiel zwyczajny

 chmiel zwyczajny
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) - roślina należąca do rodziny konopiowatych. Gatunki chmielu występują w strefie klimatu umiarkowanego na północnej półkuli. W Polsce rośnie dziko, jest uprawiany a największe uprawy są w województwie podkarpackim.




Chmiel jest rośliną pnącą. Oplata się wokół tyk dosięgając wysokością 4 metrów. Posiada drobne kwiaty męskie i żeńskie, a owoce są w postaci szyszek, z nasionami w kątach przysadek. Chmiel jest rośliną dwupienną, na jednej roślinie wyrastają tylko kwiaty żeńskie lub tylko kwiaty męskie. Żeńskie kwiaty okryte są gruczołowatymi włoskami, które zawierają lupulinę, olejki eteryczne, żywicę i kwasy chmielowe. Szyszki chmielowe zawierają: olejek eteryczny, żywicę, garbniki i flawonoidy.

Chmiel wykorzystywany jest w piwowarstwie jako przyprawa do brzeczki a młode pędy stosowane w kuchni podobnie do szparagi.
barbaloina, aloeemodyna



 
Zastosowanie: 
  • moczopędnie,
  • działanie uspokojające w postaci wywaru z szyszek chmielu, pomaga w zasypianiu i stosuje się w leczeniu nadpobudliwości,
  • ułatwia trawienie,
  • w łagodzeniu dolegliwości związanych z klimakterium


Ciekawostka:

W Polsce chmiel uprawiany jest od IX wieku a obecnie Polska jest czwartym w Europie producentem chmielu a szóstym na świecie. Zagłębie upraw chmielowych znajduje się na podkarpaciu, na Dolnym śląsku oraz w Wielkopolsce.




Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html