Bobrek trójlistkowy

 bobrek trójlistkowy
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) - roślina należąca do rodziny bobrkowatych. Występuje powszechnie na terenie półkuli północnej, w Azji, Europie, w Ameryce Północnej. Rośnie również w Afryce w Maroku. W Polsce można spotkać go na nizinach, jednak nie jest gatunkiem rosnącym pospolicie.




Bobrek trójlistkowy rośnie na terenach podmokłych - torfowiskach, bagnach, mokrych łąkach czy na górskich młakach. W wyniku warunków, powodujących osuszenie terenu, bobrek z niektórych części Polski zniknął całkowicie, nie jest zagrożony wyginięciem, jednak podlega częściowej ochronie. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są białe lub różowe, 5 płatków okrytych licznymi włoskami. Osiąga ok 15-20 cm wysokości nad poziom wody. Właściwości lecznicze posiadają liście ze względu na zawartość glikozydów, garbników, składników mineralnych, gorycze.
barbaloina, aloeemodyna



 
Zastosowanie: 
  • przeciwszkorbutowe,
  • działanie wykrztuśne,
  • przeciwkaszlowe,
  • w stanach zapalnych dróg moczowych,
  • w problemach trawiennych,
  • przy bólach migrenowych,
  • wzmacnia organizm, poprawia samopoczucie.


Ciekawostka:

Z bobrka trójlistnego sporządza się również tzw. tynkturę żołądkową, którą zresztą można uzyskać w Herbapolu lub w aptece. Przepis: 10 kropli tynktury bobrka na łyżeczce od herbaty z cukrem lub z wodą, brane bezpośrednio po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów, wzmaga trawienie i poprawia samopoczucie.

W medycynie francuskiej bobrka używa się jako tytoniu papierosowego o działaniu przeciwastmatycznym.






Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html