Czarna Borówka ( czarna jagoda)

 czarna borówka
Czarna borówka (czarna jagoda, Vaccinium myrtillus) - roślina z rodziny wrzosowatych. Znana jest pod wieloma nazwami w zależności od regionu np. jagoda, czarna jagoda, borówka, czernina, czernica. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego, w Polsce rozpowszechniona jest na całym terytorium.









Opis z "Żywych klejnotów" (Maria Hessel): 

Czarna jagoda - jest bezcenna jako odżywka i jako lek na wiele schorzeń. Nazwa łacińska - by nie mylić z borówką brusznicą - Vaccinium myrtillus. Jest antytoksyczna, działa jak odtrutka. Od wieków jest znane jej działanie przeciwbiegunkowe. Liść z borówki czernicy jest surowcem leczniczym.

W lecie pierogi z borówkami należą do naszych narodowych potraw i znajdują się często na każdym stole. Te ulubione pierogi nie są jednak wskazane dla osób cierpiących na uporczywe zaparcia, gdyż borówka jest w ogóle przeciwbiegunkowa. Zdrowiej jest zjeść je raczej surowe, z dodatkiem odrobiny śmietany kwaśnej czy nawet słodkiego mleka, lekko przecukrzony. Osoby cierpiące na uporczywe schorzenia jelit niech raczej piją surowy sok z borówki, by nie wprowadzić do jelit owych drobniusieńkich pesteczek. W tym celu zasypać borówki w słoju cukrem (dość dużo) i po upływie kilku dni pić sok, nieco rozcieńczony chłodną gotowaną wodą, pół na pół.



Zastosowanie: 
  • działa przeciwbiegunkowo, antyseptycznie, przeciwgorączkowo
  • surowe jagody wpływają pozytywnie na ostrość widzenia, zwłaszcza o zmroku,
  • ma podobne działanie do insuliny, zalecana jest przy cukrzycach.

Ciekawostka:
W Beskidzie Sądeckim są to borówki. Jagoda natomiast to popularna poziomka.

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html