Czosnek

 czosnek
Czosnek (Allium) - roślina należąca do rodziny amarylkowatych. Jest około 700 gatunków czosnku, ten najbardziej znany to czosnek pospolity. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Czosnek przyszedł do Europy z Azji, gdzie pierwsze wzmianki o nim zanotował Konfucjusz.




Czosnek używany był jako lek od starożytności. Uprawiany był w starożytnym Rzymie, Grecji czy w Chinach.  W piramidzie Cheopsa można znaleźć malowidła przedstawiające główki tej byliny. Uważany był za boską roślinę, przyjmowany codziennie po 1-2 ząbki wzmacniał organizm i działał jak naturalny antybiotyk.
Do Polski czosnek wtrafił z Azji, gdzie rośnie przodek czosnku, endemiczna odmiana  Allium longicuspi występująca w południowej Turkmenii w górach Parmiru.

Czosnek to roślina przebadana wszechstronnie ze względu na swoje olbrzymie zastosowania. Obecnie występuje tylko w formie uprawnej. Każdy zna właściwości lecznicze, ale na uwagę zasługuje zastosowanie czosnku w kuchni. Czosnek nadaje specyficzny smak wielu potrawom, jest podstawową przyprawą w każdej kuchni.

Zastosowanie: 
  • antybakteryjnie, antyseptycznie - w przeziębieniach, infekcjach,
  • anty-pasożytnicze,
  • przeciwgrzybiczne,
  • w reumatoidalnych zapaleniu stawów,
  • w rozedmie płuc,
  • wykazuje pomocnicze działanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego,
  • działanie przeciwnowotworowe,
  • przy obniżaniu cholesterolu we krwi,
  • jako afrodyzjak

Ciekawostka:
  
Czosnek po rozgnieceniu wydziela substancję o nazwie alicin. Stwierdzono, że substancja ta ma silniejsze działanie od penicyliny czy tetracykliny.

Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html