Marchew

 marchew
Marchew (Daucus carota) - roślina, z gatunku selerowatych. W stanie dzikim występuje w Europie, Azji i w północnej Afryce. Bardzo popularna jako roślina uprawna. W Polsce marchew zwyczajna w stanie dzikim jest gatunkiem pospolicie rozpowszechniona.





Opis z "Żywych klejnotów" (Maria Hessel): 

Marchew - powinna być primadonną naszego jadłospisu, najlepsza do spożycia w stanie surowym. Zawiera przede wszystkim karoten, witaminy B1, B2, C trochę E i P.

Przechowywanie zimą w piwnicy wpływa tylko nieznacznie na jej wartość, która zachowuje się w pełni do przednówka, zwłaszcza jeżeli jest przechowywana prawidłowo i w odpowiedniej temperaturze. Najczęściej przechowuje się ją w suchych, chłodnych piwnicach przysypaną suchym piaskiem lub ziemią. Marchew w stanie surowym spożywa się tylko jako miazgę lub sok, w tym celu uciera się ją na tarce albo z nierdzewnego metalu, specjalnego szkła lub masy plastycznej. Nigdy nie uciera się jej na zapas, zawsze tylko tuż przed spożyciem, w ostatniej chwili. Doskonały jest sok z pokrajanych kawałków, wyciśnięty w sokowirówce (w domu!). W najnowszej książce o ziołach widnieje: "W przypadku podawania wyciągów z marchwi niemowlętom i małym dzieciom, a nawet dorosłym, ważne jest aby marchew pochodziła z upraw biodynamicznych, w których nie stosowano nawozów mineralnych, zwłaszcza azotowych, ponieważ marchew hodowana na tych nawozach może spowodować objawy nietolerancji, a nawet niebezpieczne zatrucia".
Gdy kupujemy marchew na targu, nic nie wiemy o jej pochodzeniu. Tak więc trudno jest ustrzec się przed niebezpieczeństwem.

Sok z marchwi powinien mieć temperaturę pokojową. Zbyt ciepły nie jest smaczny, nie orzeźwia. Gdy sami w domu robimy sok, możemy go pić zaraz. Zakupiony przechowujemy po otwarciu naczynia przez - najwyżej - jedną dobę w lodówce., ale żadną miarą nie wolno pić go zbyt zimnego z lodówki, lecz delikatnie podgrzać go na naczyniu z gorącą wodą - wszystkie surówki ogrzewa się tylko w ten sposóbl a pić należy drobnymi łykami, powoli, pół szklanki na jeden raz najwyżej; za to można taką porcję wypić 2 razy dziennie. Marchew przeznaczona na surówkę lub sok powinna być niezwykle starannie umyta, opłukana kilkakrotnie, potem dokładnie oskrobana.



Zastosowanie: 
  • przy awitaminozach, jako szerokie źródło witamin

Ciekawostka:
W przeszłości rozpowszechniona była marchew w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę w tym kolorze.