Rumianek pospolity

 rumianek
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) - roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Dziko rosnący w Europie na szerokościach 45' N oraz na terenie  Azji Mniejszej, Kaukazie, Uralu, Afganistanu i Indii. Na inne obszary zawleczony i uprawiany do celów leczniczych. W Polsce gatunek pospolity - archeofit (zawleczony z innych obszarów w czasach wczesnohistorycznych, przedhistorycznych) występuje na polach, łąkach oraz w uprawie.


Rumianek pospolity w obiegu funkcjonuje również pod innymi nazwami. Można się z nim spotkać jako rumianek lekarski, rumianek apteczny, kamilki. Wysokość rośliny dziko rosnącej sięga 60 cm, odmiany uprawne są wyższe, mają do 80 cm. Jest bardzo aromatyczny, wydziela charakterystyczny zapach, wielu kojarzący się z świeżością. Rumianek kwitnie od końca maja do września w postaci kwiatów zebranych w koszyczki o średnicy około 20 mm. Kwiaty posiadają największe stężenie olejku eterycznego odpowiadającego za silny zapach.
W skład olejku eterycznego głónie wchodzi chamazulen, α-bisabolol, spiroeter . Związek zawiera także flawonoidy, śluz, związki kumarynowe, cholinę oraz sole mineralne.

 
Zastosowanie: 
  • w alergiach skórnych, zapaleniach w postaci okładów,
  • w zapaleniach oczu,
  • działa przeciwseptycznie i przeciwskurczowo - w problemach układu pokarmowego, w nieżycie jelit i żołądka, przy wrzodach oraz w ich profilaktyce,
  • w leczeniu hemoroidów,
  • przeciwbólowo, w migrenach, w bólach pochodzenia nerwowego,
  • łagodząco w zapaleniach zatok, w astmie (inhalacje).


Ciekawostka:

Aby samemu przygotować leczniczy specyfik pomocny w bólach mięśniowych, pleców, kończyn czy nerwobólach wystarczy buteleczke wypełnioną rumiankiem zalać oliwką z oliwek. Butelke postawić w nasłonecznionym miejscu na okres ok. 2 tygodni. Gotowe lekarstwo przechowywać w chłodnym miejscu.





Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html
Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-lecznicza-sila-burakow_33942.html