Dąb szypułkowy


Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) - drzewo liściaste z rodziny bukowatych. Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) i w zachodniej Azji. Ceniony na trwałe, twarde drewno, w Polsce bardziej popularny od dębu bezszypułkowego.

Bylica piołun


Bylica piołun (Artemisia absinthium L.) - zwyczajowe nazwy tej rośliny to piołun, wermut, absynt czy psia ruta. Występuje na półkuli północnej, do Ameryki został zawleczony po jej odkryciu. W Polsce uważany za gatunek pospolity.

Jemioła pospolita


Jemioła pospolita (Viscum album L.) - zwana też jemiołą białą, strzęślą. Roślina z rodziny sandałowcowatych. Występuje pospolicie w Europie i zachodniej Azji, w Polsce bardzo często spotykana. Jemioła jest rośliną półpasożytniczą.

Lubczyk ogrodowy


Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) - bylina z rodziny selerowatych. Znana jest pod różnymi nazwami ludowymi takimi jak: łakotne ziele, mleczeń, korzeń, lubiśnik lekarski. Rodzimie rośnie w Afganistanie i Iranie, skąd został zawleczony do innych krajów. W Polsce jest pospolicie uprawiany.

Bez czarny


Bez czarny (Sambucus nigra) - roślina należąca do gatunku piżmaczkowatych. Znany również pod nazwami takimi jak: bez lekarski, bzowina, buzina, hyczka, hyćka, bez pospolity. Występuje pospolicie na terenie Europy, rośnie również w północnej Afryce (Maroko), w Turcji czy na Bliskim Wchodzie (Iran, Irak). Gatunek zawleczony na inne kontynenty - Australię i Nową Zelandię, Azję (Chiny).

Arcydzięgiel litwor


Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica L.) - roślina znana pod wieloma nazwami: dzięgiel lekarski, angelika, archangielski korzeń, anielski korzeń, anielskie ziele, dzięgiel wielki. Rośnie w wilgotnych i górzystych terenach Europy i Azji. W Polsce występuje w dwóch gatunkach: dzięgiel litwor typowy oraz dzięgiel litwor nadbrzeżny.

Chmiel zwyczajny

 chmiel zwyczajny
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) - roślina należąca do rodziny konopiowatych. Gatunki chmielu występują w strefie klimatu umiarkowanego na północnej półkuli. W Polsce rośnie dziko, jest uprawiany a największe uprawy są w województwie podkarpackim.

Bobrek trójlistkowy

 bobrek trójlistkowy
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) - roślina należąca do rodziny bobrkowatych. Występuje powszechnie na terenie półkuli północnej, w Azji, Europie, w Ameryce Północnej. Rośnie również w Afryce w Maroku. W Polsce można spotkać go na nizinach, jednak nie jest gatunkiem rosnącym pospolicie.

Babka zwyczajna

 aloes
Babka zwyczajna (Plantago maior L.) - roślina jednoliścienna z rodziny babkowatych. Gatunek rdzennie występuje na terenie Europy i Azji, obecnie występuje na całej kuli ziemskiej - roślina zawleczona zwłaszcza w Ameryce Północnej.

Aloes

 aloes
Aloes (Aloë) - roślina jednoliścienna z sukulentów liściowych. Liczy sporo gatunków bo ok. 400 a jej występowanie ogranicza się do Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru i Afryki. Dziko rosnąca dochodzi do kilku metrów wysokości, uprawne odmiany są znacznie niższe.

Rumianek pospolity

 rumianek
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) - roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Dziko rosnący w Europie na szerokościach 45' N oraz na terenie  Azji Mniejszej, Kaukazie, Uralu, Afganistanu i Indii. Na inne obszary zawleczony i uprawiany do celów leczniczych. W Polsce gatunek pospolity - archeofit (zawleczony z innych obszarów w czasach wczesnohistorycznych, przedhistorycznych) występuje na polach, łąkach oraz w uprawie.

Żeń-szeń

 żeń-szeń
Żeń-szeń (Panax ginseng) - nazywany jest ginsengiem, jest to bylina z rodziny araliowatych. Żeń-szeń występuje w Azji, głównie w Chinach. Odmiana pięciolistna została odnaleziona w Ameryce Północnej w Kanadzie. Obecnie roślinę tą uprawia się w Chinach i w Korei Północnej.




Czosnek

 czosnek
Czosnek (Allium) - roślina należąca do rodziny amarylkowatych. Jest około 700 gatunków czosnku, ten najbardziej znany to czosnek pospolity. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Czosnek przyszedł do Europy z Azji, gdzie pierwsze wzmianki o nim zanotował Konfucjusz.




Poziomka

 poziomki
Poziomka (Fragaria) - bylina z rodziny różowatych. Jest sporo gatunków bo aż około 50. Najpopularniejszym gatunkiem jest Fragaria vesca . Wiele odmian poziomki jest jadalne, owoce są słodkie i aromatyczne. Poziomka występuje na terenie Eurozaji oraz Ameryce, w Polsce występują jej trzy odmiany.




Czarna Borówka ( czarna jagoda)

 czarna borówka
Czarna borówka (czarna jagoda, Vaccinium myrtillus) - roślina z rodziny wrzosowatych. Znana jest pod wieloma nazwami w zależności od regionu np. jagoda, czarna jagoda, borówka, czernina, czernica. Rośnie w strefie klimatu umiarkowanego, w Polsce rozpowszechniona jest na całym terytorium.




Burak

 burak
Burak zwyczajny (Beta) - roślina, z rodziny szarłatowatych. W stanie dzikim rośnie na terenie południowej Europie, w północnej Afryce, w południowo-zachodnie Azji (w basenie Morza Śródziemnego). Roślina ta została rozpowszechniona na całym świecie, a z 12 istniejących odmian poznana w postaci popularnych, jadalnych warzyw.

Marchew

 marchew
Marchew (Daucus carota) - roślina, z gatunku selerowatych. W stanie dzikim występuje w Europie, Azji i w północnej Afryce. Bardzo popularna jako roślina uprawna. W Polsce marchew zwyczajna w stanie dzikim jest gatunkiem pospolicie rozpowszechniona.

Grzybień (Lilia wodna, Nenufar)

 lilia wodna
Grzybień (Nymphaea) - roślina, którą można spotkać na powierzchni wody, w różnych barwach, w Polsce chroniona. Gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, dekoracyjnie, stosowany również jest do celów leczniczych. W stanie dzikim występuje w całej Europie, w północnych obszarach Afryki.

Pokrzywa zwyczajna

 pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) - roślina z rodziny pokrzywowatych. Rośnie w lasach, w zaciemnionych obszarach przyleśnych, na mokradłach. Dziko rośnie w Europie, Azji, w północnej części Afryki oraz w Ameryce Północnej. Jej występowanie na każdym pozostałym obszarze jest spowodowana działalnością człowieka.

Dzika róża

dzika róża
Dzika róża - jedna z najpiękniejszych roślin leczniczych i należy do tych najcenniejszych ze względu na swoje zastosowanie. Owoce dzikiej róży są czerwone - zbierana na jesieni.

Malina

Owoc maliny
Malina - owoc słodki, nadzwyczaj smaczny, aromatyczny i zdrowy. Rośnie dziko jak również uprawiana jest w przydomowych ogródach. Malina dzika posiada pod każdym względem większą wartość niż ogrodowa, uszlachetniona.

Kapusta

słoiki z kapustą kiszoną
Kapusta - roślina należąca do roślin kapustowatych. Często uprawiana w ogródkach i na działkach. Wyróżnia się 38 odmian z czego najbardziej popularną jest Brassica oleracea L. Głównym produktem leczniczym kapusty jest kapusta kiszona zawierająca duże pokłady witaminy C.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec - ziele św.Jana to ziele, które rośnie na polach, na miedzach, w rowach, na łąkach. Jest smukły o listeczkach drobnych i podziurawionych, gdy się spojrzy pod światło.

Tą roślinę można stosować jako susz, ale także świeży, prosto z łąki - w takiej formie wykazuje nawet silniejsze i szybsze działanie.

Glistnik - jaskółcze ziele

Glistnik - jaskółcze ziele

Glistinik - jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) już od starożytności zyskał sobie miano "rośliny, która leczy wszystko". Rośnie głównie w umiarkowanych szerokościach na terenie Europy i Azji.
Swoje działanie lecznicze zawdzięcza znajdującym się w nim licznym alkaloidom.



Szyszki chmielu

Szyszki chmielu
Szyszki chmielu (powstające w chmielu zwyczajnym) są cenne w olejki eteryczne,  aromatyczną żywicę zawierającą wiele składników jak również gorycze.

Zastosowanie:
Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające, stosuje się je w leczeniu nadpobudliwości, napięć nerwowych, problemów z zasypianiem i w stanach poddenerwowania. Bylina ta wykazuje działanie moczopędne, antyseptyczne (leczenie trudno gojących się ran, owrzodzeń lekarskich). Podawana w formie wyciągu z szyszek chmieu czy naparu.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska
Chyba najbardziej znanym ziołem jest szałwia (Salvia officinalis L.). Szałwia ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie, ale można ją wykorzystać w innych dziedzinach. 

Inne zastosowania:
- kosmetyki,
- kuchnia (jako przyprawa, dekoracja),
- dekoracyjne (w ogródkach).